Friday, 14 December 2012

Rancangan Pelajaran Harian - Teori Objectivisme SET 1


Tarikh : 17 April 2012                                              Masa : 1 jam

Hari : Selasa                                                              Bil.Pelajar : 25 orang

Kelas : 6 Bistari

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Kesihatan Asas Kesejahteraan

Tajuk : Cegah Sebelum Parah

Objektif : Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran ,murid dapat :
  • a. Memberi jawapan yang tepat dengan alasan yang munasabah.
  • b. Membaca dan merujuki pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat tentang tajuk yang dipelajari.
  • c. Murid dapat menjawab 5 soalan pemahaman berdasarkan bahan rangsangan.

Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah melihat dan mendengar tentang penyalahgunaan dadah pada poster, buku , media massa dan risalah kesihatan.

Konsep :

Bahan : Paparan power point , kertas A4 ( Lembaran kerja ).

Nilai : Bertanggungjawab , Menghargai , Kerjasama

Kemahiran
  •  a. 4.1 Aras 1 ( ii
  • b. 4.1 Aras 1 ( iii )
  • c. 6.1 Aras 2 ( i )


Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Catatan

Set  Induksi
8 minit


Poster

Bersoaljawab berdasarkan poster utuk mendapatkan pengetahuan sedia ada murid.


Murid menjawab soalan lisan guru.


Poster

Langkah 1
10 minit






















Langkah 2
10  minit

Membaca teks “Cegah Sebelum Parah ”.





















Aktiviti 1
Mencari makna perkataan.

Guru mengedarkan  teks “ Cegah Sebelum Parah”  kepada semua murid  dan memilih  beberapa  orang murid  membacanya.

Guru bersoaljawab dengan murid mengenai  isi  teks.

Guru  membuat rumusan  tentang isi teks iaitu “Cegah Sebelum Parah”.


Murid dibahagikan kepada lima kumpulan yang mengandungi 5 orang murid bagi setiap kumpulan.

Murid mencari makna perkataan dengan merujuki kamus.


Murid membaca teks  “Cegah Sebelum Parah”yang  diedarkan  oleh  guru.

Murid  menjawab  soalan  guru  berdasarkan teks  yang dibaca.












Setiap kumpulan  mencari makna perkataan dengan merujuki kamus.

Murid dipilih secara rawak dari setiap kumpulan untuk membentangkan jawapan yang telah dicari.



Teks
Cegah Sebelum Parah “





















Kamus
Lembaran Kerja














Langkah  3
15  minit


Aktiviti 2
Soalan pemahaman

Guru mengedarkan soalan pemahaman kepada murid.

Murid menjawab secara kumpulan.

Setiap kumpulan  menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks “Cegah Sebelum Parah”

Murid  membuat  latihan  pemahaman secara kumpulan.




Murid dipilih secara rawak dari setiap kumpulan untuk membentangkan jawapan yang telah dicari.




Langkah 4
8 minit

Peneguhan

Guru memberikan soalan lisan berdasarkan tajuk pelajaran yang telah dipelajari.

Murid-murid memberikan jawapan secara individu bagi memastikan pemahaman murid tentang tajuk yang dipelajari.






No comments: