Friday 14 December 2012

Rancangan Pelajaran Harian - Teori Konstruktivisme SET 3



Tarikh : 17 April 2012                                             Masa : 1 jam

Hari : Selasa                                                            Bil.Pelajar : 25 orang

Kelas : 6 Bistari.

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Kesihatan Asas Kesejahteraan.

Tajuk : Sihat Tanpa Rokok.

Objektif : Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran , murid - murid dapat :

  • a. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul. 
  • b. Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan. 
  • c. Murid dapat membina silang kata yang diberi. 

Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah melihat rokok , poster rokok , buku,risalah kesihatan dan papan kempen rokok.

Konsep :

Bahan : kertas sebak , marker pen , bahan maujud .

Nilai : Bersyukur,Menghargai , Menjaga Kesihatan.

Kemahiran :
  •  a. 6.1 Aras 1 ( i ) 
  • b. 5.2 Aras 1 ( ii )


Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Catatan

Set Induksi
7 minit

Kempen Berhenti Merokok

Guru bersoaljawab tentang kempen berkaitan rokok.

Guru menerangkan bahawa merokok satu amalan yang tidak sihat kepada kesihatan diri perokok dan orang yang berada di sekeliling perokok.

Murid menyatakan jawapan secara lisan.

Bahan Maujud
Papan Dilarang Merokok.

Langkah 1
10 minit





Langkah 3
10 minit

Paparan Power Point
Berkaitan Rokok




Teks Bacaan :
“ Sihat Tanpa
   Rokok”


Guru menerangkan  lebih lanjut tentang rokok dengan gunakan
Power point.


Guru mengedarkan teks bacaan yang berkaitan dengan tajuk.


Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru secara lisan.



Murid membaca teks secara kelas.
Soaljawab secara lisan tentang teks yang dibaca.

Slaid power point.





Teks Bacaan.





Langkah 4
12 minit

Aktiviti 1
Soalan Pemahaman

Guru mengedarkan lembaran kerja menjawab soalan pemahaman.

Murid menjawab 5 soalan pemahama yang dikemukakan.
Guru memilih 5 murid untuk membentangkan jawapan bagi mengetahui pemahaman murid tentang tajuk.




Lembaran kerja:
1.            1. Soalan Pemahaman.
2.            2.  Kertas Jawapan.










Langkah 5
12 minit

Aktiviti 2
Teka Silag Kata

Guru mengedarkan kertas permainan silang kata kepada murid.
Murid dibahagika kepada 3 kumpulan.

Murid membuat aktiviti secara kumpulan.
Setiap ketua kumpulan membentangkan 7 jawapan daripada keseluruhan soalan sebanyak 21 soalan teka silang kata.





Kertas soalan teka silang kata.

Langkah 6
8 minit

Aktiviti Peneguhan

Guru menyoal secara lisan berkaitan tajuk  yang telah dipelajari.


Murid yang dipilih menjawab secara lisan .










No comments: